Deski podłogowe – jaki drewno będzie najlepsze?

 
W poszukiwaniu najlepszych materiałów na podłogę do swojego domu lub mieszkania warto wziąć pod uwagę drewno. Ten naturalny i wszechstronny materiał pozwala na przygotowanie podłogi wyglądającej oryginalnie i zachwycająco. Dzisiaj wśród wielu rodzajów podłóg drewnianych rosnącym zainteresowaniem cieszą się deski podłogowe – jakie drewno warto wtedy wybrać?
 
Na podłogi z desek wykorzystuje się rozmaite gatunki drewna – zarówno drewna rodzimego, czyli pochodzącego głównie z Europy, jak i również drewna egzotycznego, które wywodzi się z innych zakątków świata, między innymi z Azji, Afryki czy z Ameryki Południowej. Dzięki temu, że w sprzedaży znaleźć można obecnie różnorodne deski podłogowe, można dopasować je indywidualnie w zależności od tego, jaki efekt aranżacyjny pragnie się uzyskać.
 
Wśród desek podłogowych produkowanych z drewna rodzimego dużym powodzeniem cieszą się gatunki drewna iglastego, na przykład sosna, świerk czy modrzew, rzadziej jodła. Zwykle deski takie dochodzą nawet do 5-6 metrów długości, dlatego mogą być one wykorzystane do wykończenia całego, dość dużego pokoju.
 
Do kategorii drewna krajowego – rodzimego zalicza się również deski wykonane z gatunków europejskiego drewna liściastego, przykładowo z są to deski dębowe lub jesionowe, które są również twardymi rodzajami drewna. Zwykle są one krótsze od desek z drewna iglastego i mają do około 2 metrów. Określane są one również mianem desek parkietowych.
 
Natomiast deski podłogowe z drewna egzotycznego, które również są sprzedawane jako krótsze, cechują się przede wszystkim ciemniejszym kolorem oraz większą odpornością na wilgoć oraz zmiany temperatury, co powoduje, że mogą być one używane również do wykończenia kuchni czy łazienki. Wśród popularnych gatunków drewna egzotycznego wyróżnia się między innymi takie jak jatoba, kempas, badi czy teak, aby wspomnieć o kilku z nich.
 
Wobec tego wtedy, gdy dobiera się deski podłogowe, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również na parametry, aby mogły one posłużyć przez długie lata i przez ten cały czas pięknie się prezentować.